Цветница

Цветница е подвижен християнски, но и народен празник, който се празнува, както в православната, така и в католическата и протестантската църква една седмица преди Великден, в неделята след Лазаровден.

Нарича се още Връбница, Цветна неделя, Вая (Вайя), Куклинден или (в западните църкви) Палмова неделя. Имен ден празнуват всички, които носят имена, произлизащи от названия на растения.

На този ден Иисус влиза в Йерусалим, а народа го посреща като месия - хвърля цветя в краката му. Празникът продължил с изгонването на търговците от района на храма и изцелението на много болни и недъгави хора, с което Божия син доказал пред множеството божествените си възможности.

Празникът се пада в шестата неделя на Великия пост. В църквата се отслужва молитва и се благославят върбови клонки. Те се раздават на богомолците и се държат от тях в ръце по време на цялата Литургия и така се показва, че и вярващите, както древните жители на Йерусалим, посрещат Иисус Христос като Цар и Спасител.

След края на литургията миряните отнасят върбовите клонки до дома си за здраве. Пак за здраве се окичват с върбови клонки портите и се сплита венче от осветената в църквата върба.

Върбовите клонки символизират палмовите, с които е бил посрещнат в Йерусалим Исус Христос и по този начин показваме че и ние, както древните жители на Йерусалим, посрещаме Иисус Христос като Цар и Спасител.

Тъй като Цветница е в периода на постите, хубаво е храната да не е мазна. Според християнските традиции обаче рибата е позволена, за да се отпразнува прекрасното събитие – посрещането на Иисус Христос като истински Цар в Йерусалим. Църквата повелява всички други ястия на трапезата да са постни – салата от пресни зеленчуци, картофи, фасул, яхния от стар боб.

Традиционно на този ден се приготвят и ястия от спанак, лапад, коприва – от тях могат да се приготвят супи и яхнии или пък да се прибавят към салата.